Pologi::Projekt za obuditev turizma na planoti Gora

PRIKAZ VSEBINE POLOGA
Če ste registrirani uporabnik T-LAB lahko dodajate komentarje ali zaprosite za povezavo z avtorjem, ki vam lahko dovoli tudi ogled celotne vsebine pologa. Opozorilo: Vsebine spletnega portala www.tourism-lab.eu so zaščitene z avtorskimi pravicami T-LAB, “SPIRIT Slovenija, sektor turizem” (Spirit Slovenia) in komitentov T-LAB. Vse pravice pridržane. Informacij s spletne strani (besedila, slike, zvoki...) ni dovoljeno reproducirati, prenašati, razširjati ali shranjevati brez predhodnega pisnega dovoljenja T-LAB ali Spirit Slovenia. Nekateri deli spletne strani so opremljeni s slikami, ki so prav tako zaščitene z avtorskimi pravicami njihovih lastnikov.

Projekt za obuditev turizma na planoti Gora

Avtor NBS
Datum
16. april 2013
Tip
Ideja
Ponujam

Planota Gora se vzdiguje nad Vipavsko dolino, proti Trnovski planoti, na severu pa na Idrijsko - Crkljansko področje.  Je zelo priljubljena med domačini Vipavske doline, kot turisti domačimi in tujimi, zlasti Italjanskimi turisti. Nudi veliko aktivnosti v vseh letnih časih, kot so pohodništvo, kolesartvo , rekreacijo, padalstvo. Na Gori je veliko raznovrstnega rastlistva, tudi nekaj rastlin, ki rasejo samo na tem kotičku raja.

Tukaj vidim turistično priložnost, ki pa žal ni izkoriščena. Ponuja se veliko možnosti, tako na področju ponudbe hrane, pijače in prenočišč.    

Z mojim projektom ponujam idejo, ki daje pobudo, da se nekaj naredi na našem področju. 

V kolikor ste zainteresirani za sodelovanje z avtorico pologa, lahko z njo vzpostavite VIP povezavo. 

Celotna vsebina

PLANOTA GORA NAD VIPAVSKO DOLINO

Nad Vipavsko dolino se dviga planota Gora. Na planoto se lahko zapeljemo iz dveh smeri, iz kraja Col zavijemo proti naseljem Žagolič , mimo Gozda, do Kovka, kjer se vzpenja Sinji vrh, nato proti Otlici in prispemo do Predmeje, ki je zadnje naselje predno se vzpnemo na Čaven ali Golake, ali se zapeljemo po gozdni cesti proti Lokvam. Na Goro pridemo tudi iz smeri Ajdovščine, kjer najprej prispemo na Predmejo.

Gora, kot ji pravimo domačini se vzpenja na približno od 600 m pa do 961m. Zanimiva je za  pohodnike, kot so poti:  Pot po robu od Cola proti Predmeji, ali vzpon  na sam Čaven (1185m), Golak (1495m).  Gora je planota, ki je zanimiva za turiste v vseh letnih časih. V spomladanskem in jesenskem času je zanimiva za pohodništvo, kolesarjenje, letenje z maji, padalci. V poletnem času je klima ugodna in osvežujoča, ko je v dolini huda vročina. V zimskem času so lahko razni pohodi, če pa je sneg je primerna za smučanje in tek na smučeh. Ima tudi veliko znamenitosti, kot so Otliško okno, ledenice, ter druge jame in brezna, bogata je z raznovrstnim rastlinami, nekatere najdete edino na tem rajskem koščku.  Žal pa nima nikakršne turistične  ponudbe, razen koč na Čavnu in Golakih, ter gostišča na Sinjem vrhu. Včasih je bil na Gori hotel, ki pa zdaj razpada. Potrebno bi bilo obudit in povezat turistično ponudbo  na tako obetavni lokaciji, ki jo ima planota Gora.

 

MOJ PROJEKT ZA OBUDITEV TURIZEMA NA GORI

 

  1. HOTEL

 

Prvo, bi bilo potrebno prenovit obstoječi hotel. S tem dobimo dodatno ponudbo prenočišč in ponudbo hrane. Z prenovitvijo hotela, bi se odprlo veliko dodatnih ponudb, ki jih vidim na tem području. V bližini hotela bi organizirali tedenske sejme za domače pridelke in izdelke prebivalcev Gore. Sama hotelska restavracija bi ponujala hrano iz domačih pridelkov in jedi, ki so značilne za te kraje. V bližini hotela je rekreacijski park Tiha dolina, ki je primeren za sprehajanje in v zimskem času z obnovo žičnice, bi bil primeren tudi za smučanje ali tek na smučeh. Sama okolica hotela nudi rekreacijo za kolesarje, tekače , mogoče bi se celo izvajale razne vadbe, za športnike ali starejše goste, ali celo golf igrišče. Možnosti je veliko.

 

  1. DELOVNA MESTA

 

Za domačine je zaposlitev mogoča,  samo v naj bližji Ajdovščini, v kateri pa se je v zadnjem času pozaprlo kar nekaj velikih tovarn. Brezposelnost je velika, tudi med domačini Gore. Turizem odpira veliko možnosti za delo. Od samega  dela v turizmu,  kot posrednega dela - od oskrbe z domačimi pridelki, oskrbe z drvmi, ki jih ponuja gozd, do reje živali, od krav, jelenov, ovc. Odpirajo se tudi razna obrtniška dela. Možnost ponudbe sob in apartmajev v zasebni lasti.  Z spodbujanjem, bi lahko nastal krog lastne samooskrbe.

 

 

  1. FINANCIRANJE PROJEKTA 

    Sam projekt bi se financiral,  nekaj iz občinskih sredstev, ter sodelovati bi bilo potrebno na raznih razpisih, ki jih ponujajo razni skladi. Sklad za  turizem, kmetijski  sklad in sklad za razvoj podeželja. Mogoče,  bi kasneje  privabil še privatne investitorje in vlagatelje. Odprto bi bilo več možnosti.


Za uresničitev projekta , bi se bilo potrebno najprej pogovarjati z samo Občino Ajdovščina in krajevno skupnostjo,  da se projekt podpre in da zeleno luč za njegovo uresničitev.


Ker se projekt  ne bi zagnal čez noč na vseh področjih, bi bila potrebna oseba v povezavi z obstoječimi društvi in obstoječimi turističnimi ponudniki,  ki bi skrbela za prijave na razne razpise , da bi se projekt  realiziral.


Časi  res niso najboljši, vendar je potrebno iskanje  raznih  možnosti, da bi nam bilo dano ustvarjati in delati in  s tem lepše živeti.    


Nataša Božič Semič                                                                                                       

Komentarji povzetka
Komentarje lahko vpisujejo prijavljeni uporabniki.
Stran vsebuje napake? Sporočite! Pravno obvestilo © 2012 T-LAB. Vse pravice pridržane.
X

Uporaba piškotov

Portal T-lab uporablja t.i. piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Pred nadaljevanjem brskanja po naših straneh prosimo potrdite, da se strinjate z izmenjavo piškotkov med portalom T-lab in vašim računalnikom.
se strinjam
Več informacij...