Pologi::Vidova klet – vrata v Haloze

PRIKAZ VSEBINE POLOGA
Če ste registrirani uporabnik T-LAB lahko dodajate komentarje ali zaprosite za povezavo z avtorjem, ki vam lahko dovoli tudi ogled celotne vsebine pologa. Opozorilo: Vsebine spletnega portala www.tourism-lab.eu so zaščitene z avtorskimi pravicami T-LAB, “SPIRIT Slovenija, sektor turizem” (Spirit Slovenia) in komitentov T-LAB. Vse pravice pridržane. Informacij s spletne strani (besedila, slike, zvoki...) ni dovoljeno reproducirati, prenašati, razširjati ali shranjevati brez predhodnega pisnega dovoljenja T-LAB ali Spirit Slovenia. Nekateri deli spletne strani so opremljeni s slikami, ki so prav tako zaščitene z avtorskimi pravicami njihovih lastnikov.

Vidova klet – vrata v Haloze

Avtor t-lab2
Datum
5. november 2012
Tip
Ideja
Ponujam
Sejalec 2012, prijavitelj številka 09: 

Inovacija: Vidova klet – vrata v Haloze                    
Prijavitelj: Občina Videm
So-prijavitelji: Halo d.o.o., Cirkulane 56, 2282 Cirkulane, in v prilogi seznam 14 vinogradnikov  v Vidovi kleti
 
OBČINA VIDEM: Občina Videm leži na južnem robu Dravskega polja, na obeh straneh Dravinje, kjer se Haloze približajo rokavom reke Drave, meri 80,2 km2 in ima okoli 5300 prebivalcev. Središče občine je Videm, ki je gručasto naselje, večinoma na levem bregu Dravinje ob krakih lokalnih cest proti Ptuju, Lancovi vasi in Zgornjem Leskovcu. Novejši del naselja nastaja v smeri proti Pobrežju, del naselja je tudi na pobočjih Haloz. Naselje predstavlja pomemben lokalni center z osnovno šolo. Danes ima kraj videz močno urbaniziranega naselja, v katerem stari kmečki domovi izginjajo in jih nadomeščajo nove, moderne zgradbe. Kraj je dobil ime po župnijski cerkvi sv. Vida, ki je bila zgrajena že v času romantike in se prvič omenja leta 1320. V sedanji obliki je bila dograjena leta 1445. Ima gotsko jedro, ki je bilo pozneje barokizirano. Hrani pet oltarjev, oltar sv. Roka s plastiko Madone je okoli leta 1750 izdelal J. Straub. V cerkev so vzidani rimski kamni. V bližini kraja naj bi stal rimski vojaški tabor, iz katerega izvirajo žgani grobovi z velikimi žarami in množico predmetov. V zunanjo steno prezbiterija sta vzidana dva rimska kamna. 
 Občina meji na osem sosednjih občin in sicer Mestno občino Ptuj ter občinami Markovci, Gorišnica, Podlehnik, Žetale, Majšperk, Kidričevo, Hajdina. V dolžini približno 10 km pa meji na sosednjo državo Hrvaško, s katero poteka zelo dobro čezmejno  sodelovanje.
 
HALO d.o.o.: Organizacija je bila ustanovljena leta 1992. Ena od dejavnosti organizacije HALO d.o.o. je tudi razvoj turističnih produktov na območju Haloz. Podjetje izvaja aktivnosti TIC Haloze in je partner portala www.slovenia.info za območje Haloz. Organizacija ima dve poslovni enoti in sicer na Ptuju PE Zlati Grozd v turističnem centru Ptuja in se izvaja prodaja vin v vinoteki in spominkov. Druga poslovna enota pa je Vidova klet v kateri se prodajajo vina vinogradnikov iz Haloz skladno z dogovorom med Občino Videm in vinogradniki.
 
Vinogradniki: Vinogradniki imajo svoje površine vinogradov v vinorodnem okolišu Haloze in proizvajajo kakovostna in vrhunska vina z zaščitenim geografskim poreklom. Vinogradniki so v Vidovo klet se vezali s pogodbo o sodelovanju v kateri je dogovorjen medsebojni dogovor med občino Videm podjetjem Halo d.o.o. in vinogradnikom. Vinogradniki združujejo dandanes vsa tradicionalna znanja o proizvodnji grozdja in vina v njihovih odličnih produktih, ki jih želijo plasirati na trg.
 
Opis inovacije: 

Vidova klet – vrata v Haloze
Vidova klet se nahaja v naselju Videm pri Ptuju in leži med videmsko cerkvijo in občinsko zgradbo tik ob reki Dravinji. Stavba sodi v zaščito kulturne dediščine in je bila obnovljena v letu 2011 s strani Obline Videm. Stavba je tesno zgodovinsko povezana z župnijo Svetega Vida – Videm  pri Ptuju. V kateri se tudi nahaja ena najstarejših cerkva v Sloveniji cerkev Sv.Janeza Krstnika. Na pročelju stavbe je postavljena replika Petronijevega nagrobnika v katerem je v srednjem delu (kenotaf) je zapisano, da je bil pokojni Mark Petronij Klassik, po rodu Marrucinec, doma iz Tribusa Arnensis. Umrl je kot stotnik 8. Avgustovske legije, ki je bila v prvi polovici 1.stoletja nameščena v Petovioni (Ptuj).
Ko vstopimo skozi vrata v Vidovo klet se nam razprostre 80m2 velik prostor v katerem se nahaja čez 30 različnih vin z zaščitenim geografskim poreklom iz vinorodnega okoliša Haloze. 
Vidova klet je vzpostavljen prostor v katerem je uspelo vzpostaviti model povezovanja vinogradnikov na območju Haloz in ponuditi dobrote Haloz turistom na primeren način.
Povezovanje turističnega produkta je izrednega pomena za razvoj turizma na območju Haloz. Saj gre za prvo takšno uresničeno idejo na območju Haloz, kjer se združuje več pravnih subjektov in skupaj nastopa pri promociji, trženju in prodaji svojih produktov. Vidova klet tako trenutno združuje 14 vinogradnikov, ki so za turiste drugače praktično težje dostopni predvsem zaradi dostopnosti terena ali tudi jezikovnih barier pri komuniciranju. Dejstvo je tudi, da vinogradnik ima veliko dela v vinogradu in je težko na razpolago 24 ur na dan za obisk turista. Vidova klet to praktično vse omogoča. Dostopna je za individualne turiste kakor tudi za visoke nadstropne avtobuse. 
V Vidovi kleti turiste sprejme usposobljeno osebje, ki pozna vinogradnike, njihovo delo, podrobno poznajo produkte vinogradnikov vina, sokove in druge produkte. Osebje v Vidovi kleti obvlada   svetovne jezike. Predstavitvene degustacije se izvedejo v primerni gastronomski opremi in podprte so z multivizijskimi vložki z zvokom in sliko pokrajine Haloz in dela vinogradnikov v vinogradih.
Vidova klet združuje znanje, energijo. motivacijo in vizijo vinogradništva v Halozah. Občina Videm kot nosilka vzpostavitve infrastrukturno urejenega prostora v navezavi po sodelovanju celotnega prostora več občin skozi model Razvojnega sveta za razvoj turizma v Halozah (Zavrč, Podlehnik, Žetale, Makole, Majšperk, Videm). Podjetje Halo d.o.o. je prevzelo organizacijsko upravljanje kleti. Usposobilo strokovne sodelavce za izvajanje turističnega produkta. Vinogradniki proizvajajo kakovostna in vrhunska vina z zaščitenim geografskim poreklom Haloze.
Dodatna informacija
Za ogled celotne vsebine kontaktirajte avtorja t-lab2.
Komentarji povzetka
Komentarje lahko vpisujejo prijavljeni uporabniki.
Stran vsebuje napake? Sporočite! Pravno obvestilo © 2012 T-LAB. Vse pravice pridržane.
X

Uporaba piškotov

Portal T-lab uporablja t.i. piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Pred nadaljevanjem brskanja po naših straneh prosimo potrdite, da se strinjate z izmenjavo piškotkov med portalom T-lab in vašim računalnikom.
se strinjam
Več informacij...