Pologi::Mahorčičeva in Mariničeva jama

PRIKAZ VSEBINE POLOGA
Če ste registrirani uporabnik T-LAB lahko dodajate komentarje ali zaprosite za povezavo z avtorjem, ki vam lahko dovoli tudi ogled celotne vsebine pologa. Opozorilo: Vsebine spletnega portala www.tourism-lab.eu so zaščitene z avtorskimi pravicami T-LAB, “SPIRIT Slovenija, sektor turizem” (Spirit Slovenia) in komitentov T-LAB. Vse pravice pridržane. Informacij s spletne strani (besedila, slike, zvoki...) ni dovoljeno reproducirati, prenašati, razširjati ali shranjevati brez predhodnega pisnega dovoljenja T-LAB ali Spirit Slovenia. Nekateri deli spletne strani so opremljeni s slikami, ki so prav tako zaščitene z avtorskimi pravicami njihovih lastnikov.

Mahorčičeva in Mariničeva jama

Avtor t-lab2
Datum
5. november 2012
Tip
Ideja
Ponujam
Sejalec 2012, prijavitelj številka 06: 

Inovacija: Mahorčičeva in Mariničeva jama – Ob Reki v  podzemlje
Prijavitelj: Javni zavod Park Škocjanske jame, Slovenija
 
Park Škocjanske jame se nahaja v JZ delu Slovenije, na matičnem krasu. Škocjanske jame so zaradi edinstvene naravne in kulturne dediščine že od leta 1986 vpisane v Seznam svetovne dediščine pri UNESCO, park je od leta 2004 vključen tudi v UNESCO-v medvladni raziskovalni program Človek in biosfera (MAB), ki združuje biosferna območja po vsem svetu, v katerih je poudarek na ohranjanju biotske raznovrstnosti in spodbujanju trajnostnega razvoja. Pomen jam se odraža tudi z vpisom na seznam Ramsarske konvencije maja 1999, ki je s tem opredelila podzemne hidrološke sisteme kot sestavne dele mokrišč. 
 
Zavarovano območje Republika Slovenija se je po osamosvojitvi Slovenije zavezala, da bo zagotovila aktivno varovanje območja Škocjanskih jam, ter zato ustanovila regijski park Škocjanske jame in njegovega upravljavca, javni zavod Park Škocjanske jame, Slovenija.
Ožje zavarovano območje tako obsega 4,15 km2 in zajema prostor nad Škocjanskimi jamami, sotesko Reke in okoliške udorne doline, približno 450 km2 veliko vplivno območje parka pa zajema celotno porečje Reke. 
Ogled znamenitih Škocjanskih jam obiskovalca vsakič znova presune, v letošnjem letu pa je še posebno veliko zanimanje  za ogled lani prenovljenega jamskega sistema Mahorčičeve in Mariničeve jame ter Male doline. Obiskovalci so navdušeni, ko sledijo reki Reki prav od prvega ponora  in jo spremljajo na njeni poti v podzemlje. Pot vodi tik ob vodi in  ponuja prijetno osvežitev v poletnih dneh. 
Poleg ogleda jamskega sistema se obiskovalci parka lahko sprehodijo tudi po označeni učni poti Škocjan, ki je bila v letu 2011 med 89 potmi v Sloveniji izbrana za naj tematsko pot. Na poti lahko obiskovalci obiščejo tri muzejske zbirke - etnološko v J'kopinovem skednju, krasoslovno v Jurjevem skednju ter biološko, geološko in arheološko zbirko v naravoslovno-učnem centru na Delezovi domačiji.
 Od lani je v parku novost tudi prenovljen kulturni spomenik -  Promocijsko-kongresni center Pr Nanetovh, v katerem je možna organizacija različnih dogodkov in najem  prostorov. Na ta način imajo obiskovalci veliko možnosti za različno doživljanje parka, tako njegovega površja kot podzemlja, ter spoznavanje kulturne dediščine in narave.
 
Opis inovacije 
 
Ponor Reke v Mahorčičevo jamo je eden izmed najbolj nazornih in slikovitih ponorov reke v kraško podzemlje in tako izjemno zanimiv za obiskovalce. Želja in poslanstvo Parka Škocjanske jame je med drugim tudi, da si značilnosti in posebnosti krasa ogleda širok krog obiskovalcev. Zato smo se odločili, da ta del jame ponovno uredimo tako, da bo dostopen širši javnosti. Od velike poplave, ki je leta 1965 uničila dobršen del poti, je bil ta del jamskega sistema zaprt za obiskovalce.
Možnost ogleda Mahorčičeve in Mariničeve jame ter Male doline tako od lanskega aprila predstavlja dodatno turistično ponudbo parka. Hkrati pa pomeni večjo razpršenost obiskovalcev po parku in tako zmanjšanje obremenjenosti obstoječe turistične poti skozi Škocjanske jame. 
V parku Škocjanske jame želimo, da se obiskovalci skozi Mahorčičevo in Mariničevo jamo sprehodijo in na ta način sami doživijo jamo, ki je še vedno edina slovenska naravna znamenitost, ki je del svetovne dediščine. Zato smo se odločili, da bo v času glavne sezone ogled jame individualen. Za varen ogled jame in informacije obiskovalcem bodo skrbeli vodniki - naravovarstveni nadzorniki. Z odprtjem Mahorčičeve jame bomo ponudili nove možnosti doživljanja parka in jamskega sistema. 
Ogled Mahorčičeve in Mariničeve jame (domačinom sicer poznana kot »Jama pod Škocjanom«) ter Male doline je možen od pomladi do jeseni, oziroma ko vodne in vremenske razmere to dopuščajo. Povprečni pretok Reke je 7 m3/s, ob pretoku Reke nad 40 m3/s pa je ta del jame pod vodo.
Dodatna informacija
Za ogled celotne vsebine kontaktirajte avtorja t-lab2.
Komentarji povzetka
Komentarje lahko vpisujejo prijavljeni uporabniki.
Stran vsebuje napake? Sporočite! Pravno obvestilo © 2012 T-LAB. Vse pravice pridržane.
X

Uporaba piškotov

Portal T-lab uporablja t.i. piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Pred nadaljevanjem brskanja po naših straneh prosimo potrdite, da se strinjate z izmenjavo piškotkov med portalom T-lab in vašim računalnikom.
se strinjam
Več informacij...