Pologi::Odprta je Pot miru od Alp do Jadrana

PRIKAZ VSEBINE POLOGA
Če ste registrirani uporabnik T-LAB lahko dodajate komentarje ali zaprosite za povezavo z avtorjem, ki vam lahko dovoli tudi ogled celotne vsebine pologa. Opozorilo: Vsebine spletnega portala www.tourism-lab.eu so zaščitene z avtorskimi pravicami T-LAB, “SPIRIT Slovenija, sektor turizem” (Spirit Slovenia) in komitentov T-LAB. Vse pravice pridržane. Informacij s spletne strani (besedila, slike, zvoki...) ni dovoljeno reproducirati, prenašati, razširjati ali shranjevati brez predhodnega pisnega dovoljenja T-LAB ali Spirit Slovenia. Nekateri deli spletne strani so opremljeni s slikami, ki so prav tako zaščitene z avtorskimi pravicami njihovih lastnikov.

Odprta je Pot miru od Alp do Jadrana

Avtor t-lab
Datum
24. marec 2015
Tip
Novica

Pot miru od Alp do Jadrana, ki povezuje kraje in ljudi vzdolž nekdanje soške fronte, se gradi postopoma. Leta 2010 so slovenski in italijanski partnerji pod vodstvom Ustanove »Fundacija Poti miru v Posočju« in Pokrajine Gorica pripravili skupen projekt Pot miru - Via di pace in ga prijavili na čezmejni razpis, ki je bil potrjen. Fundacija Poti miru v Posočju je povezovalno idejo razvijala tudi kot svetovanka v projektu T-lab.

Pot miru od Alp do Jadrana je dolga okoli 250 kilometrov in se začne v Logu pod Mangartom ter konča v Trstu. Razdeljena je na 15 odsekov, povezuje pa muzeje na prostem, zasebne zbirke, muzeje, vojaška pokopališča, kostnice, kapele in spominske cerkve ter mnoge naravne (slapove, reke, kraške jame …) in kulturne znamenitosti.

Pot je primarno namenjena pohodnikom, nekatere točke so dostopne z avtomobilom, velik del poti pa je primeren tudi za kolesarje. Ob poti so postojanke, kjer se obiskovalec lahko okrepča, prisluhne lokalnim zgodbam domačinov, uživa v čudovitih razgledih, v miru in tišini ter lepotah narave in krajine.
 
Projekt, ki je ob stoletnicah prve svetovne vojne izjemnega simbolnega pomena, predstavlja nadgradnjo Poti miru in njeno širitev iz Zgornjega Posočja na območje Gorice in Krasa vse do Tržaškega zaliva. Torej čez celotno območje nekdanje soške fronte.
 
V okviru projekta se izvajajo različne aktivnosti, ki pripomorejo k ohranjanju in predstavljanju pomembne evropske dediščine: ureditev zgodovinske dediščine na območju Brd, Prižnice in Škabrijela in postavitev informacijskih tabel; organizacija več strokovnih posvetov, kulturnih dogodkov in razstav, med njimi tudi razstave o prvi svetovni na Cerju; izdaja knjižnega vodnika po Poti miru, zemljevidov v merilu 1:25000 za območje Zgornjega Posočja in Goriške ter drugega promocijskega materiala. Izdelan je bil tudi predstavitveni film o Pot miru.
 
Ob stoletnicah soške fronte se povečuje zanimanja za spoznavanje zgodovine ter krajev, ki so navkljub vsem tragičnim dogodkom, danes cilj vse večjega števila obiskovalcev. V informacijskem centru Poti miru v Kobaridu so obiskovalcem na voljo podrobnejše informacije o Poti miru, njenih postojankah in možnostih turističnih vodenj za različne ciljne skupine.
 
Pot miru povezuje več različnih narodov, jezikov in kultur ter promovira in razvija čezmejni teritorij, obenem pa spominja in  opominja. V prihodnjih letih želijo partnerji to idejo prenesti tudi na območja drugih front.

Uradna otvoritev Poti miru je bila v soboto, 21. marca 2015. Častno pokroviteljstvo poti sta prevzela slovenski in italijanski predsednik.

Dodatna informacija
Za ogled celotne vsebine kontaktirajte avtorja t-lab.
Komentarji povzetka
Komentarje lahko vpisujejo prijavljeni uporabniki.
Stran vsebuje napake? Sporočite! Pravno obvestilo © 2012 T-LAB. Vse pravice pridržane.
X

Uporaba piškotov

Portal T-lab uporablja t.i. piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Pred nadaljevanjem brskanja po naših straneh prosimo potrdite, da se strinjate z izmenjavo piškotkov med portalom T-lab in vašim računalnikom.
se strinjam
Več informacij...