Pologi::Motivacija ključ do uspeha

PRIKAZ VSEBINE POLOGA
Če ste registrirani uporabnik T-LAB lahko dodajate komentarje ali zaprosite za povezavo z avtorjem, ki vam lahko dovoli tudi ogled celotne vsebine pologa. Opozorilo: Vsebine spletnega portala www.tourism-lab.eu so zaščitene z avtorskimi pravicami T-LAB, “SPIRIT Slovenija, sektor turizem” (Spirit Slovenia) in komitentov T-LAB. Vse pravice pridržane. Informacij s spletne strani (besedila, slike, zvoki...) ni dovoljeno reproducirati, prenašati, razširjati ali shranjevati brez predhodnega pisnega dovoljenja T-LAB ali Spirit Slovenia. Nekateri deli spletne strani so opremljeni s slikami, ki so prav tako zaščitene z avtorskimi pravicami njihovih lastnikov.

Motivacija ključ do uspeha

Avtor izamarovt
 
Datum
9. november 2014
Tip
Ideja
Ponujam

Motivacija je zelo pomembna, saj predstavlja uspeh v podjetju oziroma hotelu. Če ima človek motivacijo, bo delo lažje končal in s tem prinesel tudi boljše rezultate. Zaposleni morajo vedno biti predani svojemu delu in si prizadevati doseči zastavljene cilje, kot je npr. plača, ki je eden najmočnejših dejavnikov motivacije. Če jo na primer direktor hotela zniža ali zamuja z rokom plačila, so delavci vse manj motivirani in se začnejo pritoževati in s tem vplivajo še na ostale okoli njih. Direktor hotela oziroma vodja oddelka mora jasno postaviti pričakovanja, se pogovarjati z zaposlenimi, jih poslušati, reševati probleme, spoštovati podrejene in upoštevati razlike med posamezniki, ker smo si različni. Včasih lahko zaposleni pohvali drugega zaposlenega/študenta v hotelu ter mu s tem pove, da je dobro opravil delo, po drugi strani pa ga motivira še za vnaprej.

Treba je sodelovati. Če bo delo uspešno ali če bodo gosti zadovoljni, bomo lažje še naprej opravljali svoje delo in mogoče nadgradili že obstoječo idejo. Vodja oddelka bi lahko včasih podelil še kakšno dodatno nagrado, če nekdo učinkovito opravi delo, dela v izmenah/nadure, v različnih posebnih zmožnostih. Tudi okolje v hotelu mora biti ugodno, da se bo zaposleni počutil sproščeno in hkrati varno. Vsak zaposleni bi moral imeti možnost napredovanja in 8-urni delovni čas. Morali bi imeti sorazmerno opredeljene naloge, da ne bi imeli nekateri preveč delovnih nalog, drugi pa premalo, kajti to zmanjša motivacijo in prinese tudi slabo voljo. Če ima hotel premalo zaposlenih sobaric in te delajo nadure, mora zaposliti nove. Tako bodo vse delo opravljale z večjim veseljem, brez dodatnih nadur. Enako je tudi v kuhinji in v gostinstvu. Če ima hotel premalo zaposlenih oseb, mora to hitro popraviti, da ne pride do kakšnih konfliktov. Menim da sta glavna dejavnika motivacije plača ter pa seveda medsebojni odnosi.

Dodatna informacija
Za ogled celotne vsebine kontaktirajte avtorja izamarovt.
Komentarji povzetka
Komentarje lahko vpisujejo prijavljeni uporabniki.
Stran vsebuje napake? Sporočite! Pravno obvestilo © 2012 T-LAB. Vse pravice pridržane.
X

Uporaba piškotov

Portal T-lab uporablja t.i. piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Pred nadaljevanjem brskanja po naših straneh prosimo potrdite, da se strinjate z izmenjavo piškotkov med portalom T-lab in vašim računalnikom.
se strinjam
Več informacij...