Pologi::Cittaslow (CS)

PRIKAZ VSEBINE POLOGA
Če ste registrirani uporabnik T-LAB lahko dodajate komentarje ali zaprosite za povezavo z avtorjem, ki vam lahko dovoli tudi ogled celotne vsebine pologa. Opozorilo: Vsebine spletnega portala www.tourism-lab.eu so zaščitene z avtorskimi pravicami T-LAB, “SPIRIT Slovenija, sektor turizem” (Spirit Slovenia) in komitentov T-LAB. Vse pravice pridržane. Informacij s spletne strani (besedila, slike, zvoki...) ni dovoljeno reproducirati, prenašati, razširjati ali shranjevati brez predhodnega pisnega dovoljenja T-LAB ali Spirit Slovenia. Nekateri deli spletne strani so opremljeni s slikami, ki so prav tako zaščitene z avtorskimi pravicami njihovih lastnikov.

Cittaslow (CS)

Avtor t-lab
Datum
7. november 2013
Tip
Znanje
Ponujam
V prejšnji zgodbi sem pisala o slow foodu (SF), no ja, o delčku tega, kar to združenje v resnici predstavlja in je. Iz njega oz. njegove filozofije se je razvilo in se razvija celotno slow gibanje in tako tudi Cittaslow. Gibanje, čigar stranski učinki imajo pozitiven vpliv tudi na turizem.
 
Leta 1999 so se štiri italijanska mesteca in SF združenje združili v novo združenje, ki se (na kratko) imenuje Cittaslow, in tako postavili ogledalo globalizaciji in hitremu utripu našega življenja, ki nas vsake toliko in vedno večkrat prikrajša za kakšno prijetno razvado. Baje naj bi to gibanje sprva bilo videno kot ideja parih oseb, ki se rade družijo ob dobri jedači in pijači, kasneje pa je preraslo v širšo kulturno diskusijo, kako bi bilo, če bi stvari počeli na bolj prijazen (počasen) način. Tako je glavni cilj gibanja postal najti ravnotežje med preteklostjo in sedanjostjo. To pa v praksi pomeni ohranitev tradicionalne arhitekture, obrtništva in kulinarike, ki podajajo roko privilegijem, ki jih ponuja sedanjost, in tako skupaj ustvarijo prebivalcem nekega kraja ali mesta prijazno okolje za bivanje. Gibanje pozdravlja raznoliko kulturo in unikatnost vsakega kraja posebej in zato tudi sloni na zaščiti okolja, promociji lokalnih proizvodov in izogibanju podobnostim med kraji in mesti. 
 
Da lahko »uradno« vstopiš v družbo mest, ki se ponašajo s »titulo« Cittaslow, moraš imeti (mesto / kraj) manj kot 50.000 prebivalcev, izpolniti/izpolnjevati moraš 55 kriterijev, zapisanih v njihovi ustanovni listini, in verjetno še kakšna malenkost, ki sem jo spregledala in ki mi trenutno niti ni pomembna. V tem trenutku mi je pomembno najti čim več takšnih krajev tukaj, v Sloveniji. Sicer pa po videnem in doživetem to ne bi smela biti prevelika težava.
 
No ja, včasih se postavi vprašanje koliko te unikatnosti smo sploh pripravljeni deliti…?
 
Avtorica prispevka, Nataša Gočen, je postala T-lab snovalka 2013 z idejo Odkrivajmo Slovenijo z izleti v neZNAno
Dodatna informacija
Za ogled celotne vsebine kontaktirajte avtorja t-lab.
Komentarji povzetka
Komentarje lahko vpisujejo prijavljeni uporabniki.
Stran vsebuje napake? Sporočite! Pravno obvestilo © 2012 T-LAB. Vse pravice pridržane.
X

Uporaba piškotov

Portal T-lab uporablja t.i. piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Pred nadaljevanjem brskanja po naših straneh prosimo potrdite, da se strinjate z izmenjavo piškotkov med portalom T-lab in vašim računalnikom.
se strinjam
Več informacij...