Pologi::Pot miru od Alp do Jadrana

PRIKAZ VSEBINE POLOGA
Če ste registrirani uporabnik T-LAB lahko dodajate komentarje ali zaprosite za povezavo z avtorjem, ki vam lahko dovoli tudi ogled celotne vsebine pologa. Opozorilo: Vsebine spletnega portala www.tourism-lab.eu so zaščitene z avtorskimi pravicami T-LAB, “SPIRIT Slovenija, sektor turizem” (Spirit Slovenia) in komitentov T-LAB. Vse pravice pridržane. Informacij s spletne strani (besedila, slike, zvoki...) ni dovoljeno reproducirati, prenašati, razširjati ali shranjevati brez predhodnega pisnega dovoljenja T-LAB ali Spirit Slovenia. Nekateri deli spletne strani so opremljeni s slikami, ki so prav tako zaščitene z avtorskimi pravicami njihovih lastnikov.

Pot miru od Alp do Jadrana

Avtor Fundacija
Datum
21. maj 2013
Tip
Ideja
Ponujam

Fundacija Poti miru v Posočju primarno skrbi za nepremično dediščino soške fronte, ki se je ohranila v naravi. Na avtentičnih lokacijah nekdanjih frontnih črt je na območju občin Bovec, Kobarid in Tolmin uredila šest muzejev na prostem. Te muzeje je z drugimi spomeniki soške fronte (nemška in italijanska kostnica, spominska cerkev na Javorci, vojaška pokopališča, kapele), Kobariškim in Tolminskim muzejem, zasebnimi zbirkami, še živimi planinami, TIC-i ter lepotami narave (slapovi, korita, reke) povezala v 100km dolgo Pot miru v Zgornjem Posočju. Pot je speljana po planinskih in turističnih poteh ter označena. Primarno je namenjena pohodnikom, številne znamenitosti so dostopne tudi s prevoznim sredstvom. Na najpomembnejših točkah so postavljene turističnoinformacijske table z informacijami v različnih jezikih. Pot miru predstavlja dodatno turistično ponudbo in je razvojna priložnost za turistične ponudnike.

Po zgledu Poti miru v Zgornjem Posočju nastaja Pot miru od Alp do Jadrana. V tem čezmejnem projektu sodelujejo poleg zgoraj omenjenih občin še občine Kanal, Brda, Nova Gorica, Miren Kostanjevica, Šempeter Vrtojba, Komen, Ajdovščina, Vipava ter številne druge organizacije tega prostora, na italijanski strani pa Pokrajine Videm, Gorica in Trst ter druge organizacije. Otvoritev te poti bo septembra 2015. "Končni" cilj Fundacije je Evropska zaveza za mir, ki bi bila podpisana leta 2018, ko se bomo spominjali 100 let konca prve svetovne vojne.

Fundacija ima svoj informacijski center v Kobaridu, zraven Kobariškega muzeja. V informacijskem centru je trgovinica z lokalnimi in drugimi spominki ter turistično literaturo in interaktivna razstava o Poti miru (video predstavitev muzejev na prostem in Poti miru, poslušanje vojaških pesmi različnih narodov, panorame muzejev na prostem, maketa strelskega jarka, baza padlih vojakov). Poleg razvoja zgodovinskega turizma se Fundacija ukvarja tudi z znanstveno-raziskovalnim delom. Skupaj z drugimi partnerji je uredila bazo 21000 padlih vojakov v Zgornjem Posočju, ki je dostopna tudi na internetni strani. S pomočjo te baze številni potomci poiščejo grobove svojih padlih prednikov ali pridobijo druge podatke. V sodelovanju z drugimi je Fundacija izdala ali založila več strokovnih in poljudno zgodovinskih knjig. Na Fundaciji deluje tudi Zgodovinska knjižnica Kobarid, večina  večjezikovnega gradiva o prvi in drugi svetovni vojni, domoznanstvu, zamejstvu, turizmu je vpisana  v Cobiss.

Za dosego vseh teh ciljev, želimo na Fundaciji čim bolj sodelovati z vsemi, ki so vključeni ali še bodo v projekt. Z javnimi in mnogimi zasebnimi organizacijami dobro sodelujemo. Radi pa bi izboljšali sodelovanje s turističnim gospodarstvom na obeh straneh "meje", kar bi spodbudilo tudi poslovne priložnosti vseh.

S pomočjo T-lab poziva želimo preučiti možnosti ustanovitve turistične agencije, ki bi se primarno posvetila trženju zgodovinskega turizma na tem čezmejnem in evropskem območju.

Celotna vsebina

Spodnji tekst uporabite kot obvezno obliko pri pripravi celotne vsebine idejnih pologov, ostale vrste pologov imajo lahko poljubno obliko.

  • ugotovitve o stanju v slovenskem ali v italijanskem turizmu, zaradi katerih je ideja smiselna Na območju Goriške in Notranjsko-kraške regije v Sloveniji ter na območju dežele Furlanije Julijske krajine in Veneta je pred skoraj 100 leti potekala 1.svetovna vojna (soška fronta). Posledica krute vojne je nepremična, premična in živa dediščina, za katero skrbijo in jo predstavljajo različne organizacije. Primerno ohranjena in predstavljena dediščina opominja in spominja, obenem pa je lahko tudi priložnost za razvoj kulturno-zgodovinskega turizma. Dediščina je na ogled v muzejih, zasebnih zbirkah, muzejih na prostem, tematskih poteh. Dediščina, ki je včasih delila, danes na čezmejnem prostoru predstavlja potencial za skupna sodelovanja, prepoznavnost tega prostora in skupno turistično-integralne produkte. Tudi s pomočjo različnih projektov, Fundacija Poti miru povezuje različne partnerje in iniciative na tem obmejnem območju, zato ideja Pot miru od Alp do Jadrana vedno bolj živi.
  • osnovni koncept ideje Simbolna ideja projekta Poti miru od Alp do Jadrana je s pomočjo obnovljene dediščine ohraniti spomin na vse, ki so trpeli, opozarjati na nesmiselnost vojn, širiti vrednoto miru in svobode, predvsem pa tlakovati pot sprave in novih sodelovanj med nekdaj ločenimi narodi. Konkretno pa si želimo, da ima Pot miru od Alp do Jadrana tudi promocijske in razvojne učinke, saj želimo spodbuditi razvoj kulturno-zgodovinskega turizma in vanjo vključiti različne turistične ponudnike.
  • koraki od danes do popolnoma uresničene ideje (+ kdo jih bo izvedel in koliko časa in denarja posamezni koraki potrebujejo) Fundacija postopoma uresničuje idejo že od leta 2000. Najprej je uredila muzeje na prostem in Pot miru v Zgornjem Posočju, ki je bila otvorjena leta leta 2007, obenem so se tej temi posvečala tudi različna lokalna društva tako v Posočju kot tudi na Goriškem in Krasu. V zadnjih treh letih Fundacija deluje kot idejni vodja in koordinator te ideje na regionalnem in čezmejnem prostoru. Vanjo je vključila še druge občine, muzeje, turistične organizacije in ponudnike, znanstveno-raziskovalne centre in druge. Sredstva se pridobivajo predvsem s pomočjo različnih razpisov, nekaj malega dodajo občine. Fundacija del sredstev dobi tudi preko treh ministrstev. Pot miru od Alp do Jadrana bo končana septembra 2015, postopoma se udejanja že letos, vsekakor pa računamo, da bo popolnoma zaživela ob slavnostni in hkrati spominski slovesnosti leta 2015. Ta čezmejna pot je vmesni cilj do "končnega" cilja; to je Evropska zaveza za mir (transnacionalni projekt), ki jo želimo uresničiti leta 2018; ob 100.letnici konca 1.svetovne vojne.
     
  • pogoji (v timu in v slovenskem ali italijanskem turizmu), ki morajo biti izpolnjeni, da ideja uspe Ideja se postopoma razvija  že dlje časa, ker mnogi verjamejo, da je zgodovinska dediščina lahko tudi priložnost za skupen razvoj. Ostali pogoji pa so še: iskreno sodelovanje in spoštovanje drug drugega, objektivno poznavanje zgodovinskih dejstev, sofinanciranje s strani razpisov in drugih pristojnih organizacij (sploh, ker je to ideja-projekt, ki ni primarno profitnega značaja in se ga tudi težko proda)
  • dodana vrednost ideje (z vidika vseh izvajalcev in uporabnikov) Ne gre zgolj za ohranjanje in predstavitev zgodovinske dediščine, temveč tudi za predstavitev druge turistične ponudbe, ki se nahaja ob tej poti (lepote narave, druga dediščina, gastronomija, ponudniki ...). Obenem pa se v tej ideji vidijo tudi mnogi drugi (tudi strokovne institucije, politične institucije, kot tudi posamezniki, ki zgolj iščejo podatke o svojcih), saj je v prvi svetovni vojni in tako tudi soški fronti sodelovalo mnogo narodov. Vojna jih je včasih delila, sedaj pa njena dediščina predstavlja simbol medkulturnega dialoga, sodelovanj in srečanj.
Komentarji povzetka
Komentarje lahko vpisujejo prijavljeni uporabniki.
Stran vsebuje napake? Sporočite! Pravno obvestilo © 2012 T-LAB. Vse pravice pridržane.
X

Uporaba piškotov

Portal T-lab uporablja t.i. piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje. Pred nadaljevanjem brskanja po naših straneh prosimo potrdite, da se strinjate z izmenjavo piškotkov med portalom T-lab in vašim računalnikom.
se strinjam
Več informacij...